דיסלקציה חיובית – המציאות מחזקת את התיאוריות

חדשות הדיסלקציה מארצות הברית

ספר חדש:דיסלקציה חיובית

מאת פרופ. רוד ניקולסון*     "זהו ללא ספק אחד הספרים הטובים והחשובים ביותר שנכתבו אי-פעם על דיסלקציה" – כך מתחילה ביקורתם של ברוק ופרנה איידי על הספר דיסלקציה חיובית.

"בספר זה אני מפתח חזון, אני קורא לו 'דיסלקציה חיובית'. חזוני: עולם בו לא רק מכירים ביתרונות של הדיסלקציה אלה תרים אחריהם" מעיד על ספרו המחבר, פרופסור רוד ניקולסון, אחד ממובילי מחקר הדיסלקציה.

באוקטובר  2012, בכנס הורים של "אגודת הדיסלקטים הבינלאומית" הציג פרופ. ניקולסון את גישתו החדשה, החיובית אל הדיסלקציה, את משמעותה עבור הפרט והחברה, את הדרכים ליישומה ואת המטרות לעתיד. תרגום המצגת מופיע באתר של "עמותת הדיסלקטים" :

http://sfile.f-static.com/image/users/262214/ftp/my_files/positive_dyslexia-1.pdf?id=13656631

בספרו החדש (2015) הוא מרחיב, מנמק, מתעכב על האתגרים העומדים בפני הדיסלקטים, ומציע דרכים להקל את ההתמודדות.

 העתיד המבטיח – הצלחה בעבודה – הצלחה חברתית    

"אף אחד לא יקבל אותך לעבודה בגלל שהצלחת לשפר במקצת את הקריאה שלך – יקבלו אותך הודות

לכישרונות שלך." רעיון זה עומד בבסיסה של שלילת הגישה הרואה אך ורק את הצד השלילי של הדיסלקציה.

הצדדים החיוביים מוצגים "כהיכל קרב העשר" כהגדרתו של ניקולסון. 

עמודו האחד מייצג את שלושת היכולות החברתיות: תקשורת טובה, אמפטיה, עבודת צוות; השני את הקוגניטיביות – חשיבתיות: יצירתיות, ויזואליות, ראיה כוללת; השלישי את שלושת היתרונות בעבודה: התמדה, יוזמה, גמישות. כולם משתלבים ומתחברים ביכולת ה"הבלתי שגרתיות". 

לאורך הספר ניקולסון מדגים לא רק שהיכולות האלה מאפיינות את הדיסלקציה, אלא גם את היותן בדיוק אותם היכולות שנדרשות ליחידים ולארגונים, במאה ה-21, כדי לפרוח.

הצלחה מול כישלון – הצצה נוירולוגית קצרה    

בין תיאוריות רבות שפותחו להסבר תופעת הדיסלקציה, ניקולסון מצדד באחת, שהוא קורה לה "איחור היווצרות חיבורים נוירולוגים" ( Delayed Neurological Commitment ). הוא בוחר בתיאוריה זו מהסיבה שהיא מסבירה את הקשיים וגם את היתרונות, בניגוד לתיאוריות האחרות, שמתייחסים לקשיים בלבד. פרוש התיאוריה בפשטנות: אצל הדיסלקטי קיים עיקוב בהיווצרות אותם המבנים במוח, שתפקידם לאפשר שימוש אוטומטי במידע הנלמד. כך למשל בזיהוי אותיות, בפעולות החשבון הבסיסיות ועוד. מכאן, שמול התלמיד הצעיר שעליו ללמוד את המיומנויות האלה ולהפוך את השימוש בהם לאוטומטי, יעמדו קשים רבים. מנגד, תישמר גמישות מוחו ותאפשר לו חשיבה לא מקובעת, בלתי שגרתית, להמשך לימודיו.     

הקשיים בדרך ודרכי ההתמודדות    

ניקולסון לא מבטיח דרך קלה להשגת ההצלחות. הוא מודע היטב לחוסר ההתאמה בין שיטות הלימוד המקובלות ברוב המערכות הלימודיות הרשמיות, לבין מבנה החשיבה של התלמיד הדיסלקטי. מצב זה מוביל לכישלונות ובהמשך ל"נכשלות".      

הלומד הצעיר – גן ובית ספר יסודי

מכישלון בלימודים לנכשלות נרכשת

  • גישת הדיסלקציה החיובית דורשת לאפשר לכל אחד ללמוד בדרך המבוססת על יתרונותיו, וכדי לאפשר זאת, עלינו למנוע כישלונות קטסטרופליים
  • קריאה שוטפת דורשת קריאה 'סמויה' אמיתית, היווצרות של הקשרים העצביים הנחוצים
  • אצל ילדים דיסלקטיים יש איחור בהיווצרות ובביסוס של הקשרים, לכן הדרישות על משאביהם הקוגניטיביים מגיעות לרמות בלתי נסבלות. הכישלונות הנובעים מכך גורמים לתוצאות 'רעילות', שיובילו 'לשריטות נפשיות' שמונעות את הלמידה בסביבות למידה פורמאליות ויכולות להיות מלווות ב'כעס מתוך חוסר אונים'  
  • אצל אחדים ה'כעס מתוך חוסר אונים' יכול להוביל להשתמטות מבית הספר, עבריינות, אצל אחרים להתנהגות בלתי הולמת או ניתוק מוחלט. במקרים אלה הילדים למדו להיכשל ולמעשה אנחנו יצרנו את לקות הלמידה

אילו אנשים דיסלקטיים היו מתכננים את החינוך שלנו, מצבנו היה הרבה יותר טוב     למרבה המזל ניקולסון לא עוצר בתמונה השחורה הזאת. את הפרקים הבאים הוא מקדיש להתמודדות עם הקשיים – מגן הילדים, דרך בית הספר עד להצלחה בעבודה וגם בחברה.      

"חיסון" נגד הנזקים.    

האם ניתן 'לחסן' ילדים  נגד נזקים עתידיים הצפויים כתוצאה מהקשיים המלווים את לימוד הקריאה? ניקולסון נותן כמה עצות.
כבר בגיל צעיר חשוב ליצור סביבה, בה הילד הדיסלקטי יכול לפתח את כישרונותיו הטבעיים ואת תכונותיו
שאמורים לעזור לו להתמודד עם הקשיים שמצפים לו בלימודי הקריאה. 

  • ראשית, הוא יכול ללמוד הרבה מתוך 'ספיגה' מהסביבה. אחת התכונות המוכרות של הדיסלקטי היא הסקרנות. (יש לו תמיד שאלות, האם לסביבה יש סבלנות לענות!)
  • שימוש בתומכי זיכרון יכול להקל על לימוד האותיות. על שיטת תומכי הזיכרון מבוססים רוב התוכנות והמשחקים ללימוד הקריאה, וניקולסון נותן רשימה ארוכה, כמובן באנגלית. (גם בעברית אפשר למצוא תוכניות טובות. לדוגמא, התוכנה הנפוצה "אותיות הפלא" ורבות אחרות, ומשחקי הזיכרון הרבים אשר בדרך כלל חביבים על ילדים דיסלקטיים. לכתיבה מומלצות על-ידי מורים מנוסים חוברות "פלא הכתיבה". בגוגל אפשר למצוא תוכניות נוספות.)

אווירת הלמידה חייבת להיות מתוכננת כך שהלומד יצליח ברוב המקרים. לא פחות חשוב ,הוא חייב ליהנות מהפעילות, אחרת זה יהיה 'משעמם' ושוב נגרום לבעיות עתידיות . ולבסוף, חשובות חזרות רבות – דבר שלרוב לא נלקח בחשבון. צריך לזכור, המוח דורש חזרות, אחרת לא מתפתחים הקשרים העצביים הנחוצים. 

כאמור, הדאגה לילד הצעיר מוטלת על הסביבה, וזה נכון גם בשנות הלימודים הראשונות. יש לדאוג להשלמת הלמידה הבית ספרית, על מנת להבטיח שהלמידה תהיה אפקטיבית, ולא ייגרמו נזקים.  

מתבגרים ובוגרים    

המצב משתנה לגבי מתבגרים ובוגרים. כאן האחריות מתחילה לעבור – לפחות חלקית – ללומד עצמו. כאן

נכנסים לתמונה התובנות החשובות של הדיסלקציה החיובית. ניקולסון מבחין בין שני סוגי למידה, שהוא קורא להם: brain learning ו- mind learning. הראשון מתייחס ללמידה שהיא בעיקרה טכנית, מבוססת על זכירה, עם בקרה חיצונית. השני מתבסס על תהליכים מודעים, חשיבתיים, שהם בלעדיים ליצורי אנוש, ולפי גישתו של ניקולסון, אלה יכולים להיות חזקים במיוחד אצל אנשים דיסלקטים.

הצעותיו המעשיות:

  • זכור את עקרונות הפסיכולוגיה החיובית,מצא את הצדדים החזקים שלך והשתמש בהם. בדרך זו תרחיק את כישלונות העבר. 
  • הוסף ליכולותיך הטבעיות תמיכה חברתית וטכנולוגית, על-ידי כך תשנה את אווירת הלמידה.
  • סבלנות, אם כדאי לעשות משהו, כדאי לעשות אותו טוב.
  • צור הצלחות והדגש אותן. הלמידה היא דבר שברירי.

(הערה: הספר לא מביא דוגמאות קונקרטיות להצלחה בולטת בשנות הבגרות אחרי כישלונות צורבים בשנות הראשונות, אבל סיפורו של מתמטיקאי, ש"לא היה לו סיכוי", שמובא באתר 'עמותת הדיסלקטים' תחת הכותרת 'מתמטיקה ודיסלקציה', יכול לשמש דוגמה משכנעת ביותר.)  

הצלחה בעבודה ובחברה

את כל התיאוריות של הפסיכולוגיה התעשייתית המודרנית, שניקולסון מביא בספרו, אין באפשרותנו לתאר כאן.
תמצית הראיון ה"חשיבה הבלתי שגרתית" למרכיביו השונים מתואר כ"היכל קרב העשר" בעמודו הראשון של העלון. אפשר למצוא עשרות סרטונים של דיסלקטים המספרים את סיפורי הצלחותיהם המרגשים ביו-טיוב, לצערנו עדיין רק באנגלית. עדיין חסרים מקבילים בעברית. בכול זאת אפשר למצוא ניצנים ראשונים ומעודדים. כך למשל סיפורו של דימי דביר על הצלחתו בלימודי התיכון –  https://www.youtube.com/watch?v=1j5M02R1LaA.

כך גם ריאיון עם רמי לוי – שיחת נפש 10.10.12, יו טיוב – דיסלקטי שיכול לרשום לזכותו את הקמתו ופיתוחו של רשת "שיווק השקמה" המצליחה ועוד. בריאיון עם פרופ.  יורם יובל, פרופסור לפסיכולוגיה, הוא מספר על דרכו הקשה בבית הספר, ומגלה שאחרי שסיים 8 כיתות יסוד הועבר לעבודה במוסך, ולמד לימודים עיוניים  רק יום אחד בשבוע וגם את זה ללא הצלחה. לא כך בעבודה המעשית, שם – בגיל 14 וחצי – הוא הצליח להתמודד עם בעיות טכניות  ברמה, שאפילו המנהל נהג להתייעץ אתו.    את ההצלחה שלו הפרופסור מנסה ליחס לילדותו הקשה, שכביכול חישלה ודחפה אותו. אבל האם הצלחתו היוצאת דופן בפתרון בעיות טכניות גם קשור במצוקות ילדות? יש לקוות שבעקבות ספרו של פרופסור ניקולסון, פסיכולוג בהשכלתו גם הוא, יתחילו לייחס גם פסיכולוגים אחרים את ההצלחות למקומם האמיתי, ליכולות המיוחדות של הדיסלקטים.  

לסיכום

השתדלנו לתת טעימה קטנטנה מעושר הרעיונות וההמלצות שבספר. לדוברי אנגלית כדאי לקרוא אותו בשלמותו.
למתעניינים בנושאים ספציפיים שלא הרחבנו כאן, נשתדל להרחיב עליהם לפי פניה לפורום "עמותת הדיסלקטים", בטלפון או במייל.

האם המהפכה תתרחש מעצמה?אין כל סיכוי!
פרופ. ניקולסון מסיים את ספרו בקריאה נרגשת:
דיסלקציה חיובית תשנה את העולם לטובה. 

הגיע הזמן. 

 

 

 

אנא עזרו!  

Positive dyslexia (2015)

oderick I. Nicolson

Rodin Books, Sheffield, UK