המילה הגסה – דיסלקציה

המילה הגסה – דיסלקציה
(תורגם מתוך הבלוג:* The Dirty “D” Word)

האם עלינו להשתמש במילה דיסלקציה?
שאלה זאת עלתה במוחי שבוע שעבר, כאשר חבר חדש בקבוצת התמיכה של אוסטרליה הגיע אלי לגמרי מבולבל, עם אבחון בו דיאגנוזת הפסיכולוג קבע הפרעת למידה ספציפית בקריאה. השאלה האם רצוי להשתמש במילה דיסלקציה עולה בקבוצת בתמיכה שלנו  לעיתים קרובות. רוב מוחץ של הורים בקבוצה מאמינים שהתווית דיסלקציה היא תווית  חיובית עבור הילד שלהם.
הדעה האישית שלכם לגבי השימוש בתווית הדיסלקציה, אם היא רצויה או לא, תהיה תלויה בניסיון האישי שלכם כהורה, מומחה או מורה וגם במקום מגוריכם. אני בא לוויכוח הזה כהורה, מורה לשעבר בבית ספר ומנהל של קהילת דיסלקציה חזקה באוסטרליה.
שנים רבות נמשך העימות, במיוחד בחוגים אקדמיים, שמטרתו למחוק את המילה דיסלקציה מהשימוש הדיאגנוסטי. יש סיבות רבות הגיוניות למחיקה של המושג.
שני מחברי הספר (עימות הדיסלקציה) Dyslexia Debate , Julian Elliot, Eleanor Grigorenko
טוענים; המושג דיסלקציה אינו מוגדר היטב.     

  • ההסתמכות על ההפרשים ב-IQ היא מיושנת ואינה רלוונטית כדיאגנוזה.
  • אין ביכולתה של התווית דיסלקציה להתמודד עם תיוג עצמי שגוי של הילד.
  • התווית לא מבטיחה התערבות מספקת ולא רלוונטי להוראת קריאה אפקטיבית.
  •  התווית מושכת שורה של טיפולים לא בדוקים. 
  •   ביסוס הקלות במבחנים על דיאגנוזה יכול להיות לא הוגן לגבי אלה שלא עברו אבחון.

אני מסכים עם כמה מהנקודות, במיוחד עם זה שסוחרי שיטות דמיוניות יאמצו אותה כדי לקדם את סחורתם. אבל כהורה של ילד דיסלקטי ופעיל בקידום הנושא דיסלקציה, אני חושב שלמילה יש ערך רב וכוח. הבת שלי אובחנה כדיסלקטית בזמן שכל התקשורת דיברה על הספר עימות הדיסלקציה. אימא שלי העירה לי שתוויות לא תמיד רצויות. תשובתי הייתה שהדיסלקציה היא תווית הרבה יותר טובה ממטומטם, טיפש  או עצלן. ביתי כינתה את עצמה בכל אלה וכך עשו גם אחרים.
קבלת התווית דיסלקציה חיזק אותי כהורה והחזיר לביתי את ההערכה העצמית. היא אוהבת מאוד להיות חלק מקהילת הדיסלקטיים. המילה דיסלקציה מאפשרת לה להסתכל על מודלי חיקוי כמו אומנים, מחברי ספרים, אנשי עסקים שמדברים בגלוי על הדיסלקציה שלהם, התווית נותן לנו תקווה לעתיד. לא נראה לי סביר, שקהילת הדיסלקטיים תאמץ  מונח אחר כלשהוא.דיסלקציה זו מילה גסה

עלינו לשאוף ליעדים הבאים:                                                                                                 

  • לאבחון מוקדם ומספק.
  • הוראת אוריינות המתבססת על שיטות בדוקות לכל ילד.
  •  התערבות מספקת ומבוססת על שיטות בדוקות עבור כל הילדים הנאבקים עם הקריאה, בלי קשר לסיבת הקושי. 
    את כל אלה ניתן להשיג מבלי למחוק את המילה שיש לה היסטוריה ארוכה כל כך והרבה מאוד אוהדים. העימות רק יסיט מהבעיות המידיות והלוחצות ביותר וגורם למחלוקות מיותרות.

בזמן שמקדמי חומרי קריאה משתמשים במילה דיסלקציה שלא במקומה,  ב- DMS-5 קיימת הגדרה דיאגנוסטית ברורה ואנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים יכולים לזהות אותה בוודאות מספקת.
למרות שהמחברים צודקים חלקית בכך, שהדיאגנוזה לא תמיד מביאה להתערבות המתאימה, היא משמשת כלי חשוב בהשגת שיקום מתאים ולפי ניסיוננו בקבוצת התמיכה, הדיאגנוזה נותנת להורה יותר כוח במערכת כדי להשיג אותה. תלמידים, שאינם מצליחים בקריאה, אינם מקבלים הוראה ברורה וסיסטמתית של זיהוי צלילים. בכל אוסטרליה אלפי הורים פונים אל קבוצות התמיכה המסומנות עם התווית  דיסלקציה  ומבקשים תשובות. בקבוצות אלה מדריכים את ההורים למצוא הוראה מבוססת על ניסיון ושיקום מתאים.             
בלי קשר להרגשותיך לגבי המילה דיסלקציה אני חושב שהיא קיימת אתנו והיא פה כדי להישאר, כי יש קהילה בינלאומית חזקה כל כך שמאמצת אותה ואין סבירות שהיא תעלם אפילו אם גופים מקצועיים בוחרים להוציא אותו מהשימוש. הגיע הזמן שנשקיע את האנרגיות שלנו בעבודה משותפת ולא בסמנטיקה, כדי להבטיח שלכל ילד דיסלקטי תהיה גישה להתערבות בדוקה ולמידה מתאימה על-מנת לממש את הפוטנציאל שלו.
"המדע התקדם במהירות כך שיש לנו כבר את המידע בכדי להגדיר את הדיסלקציה בצורה מהימנה …  הידיעה שהוא  דיסלקטי מחזק את התלמיד… [ומבטיח לו] הבנה עצמית ומודעות עצמית לראות מה יש לו ומה עליו לעשות על מנת להצליח".  ((2017 Sally  Shaywitz  

———————————————————————-
*בלוג זה נכתב על-ידי חבר באחת מעמותות התמיכה בדיסלקטיים באוסטרליה. באוסטרליה פועלים ארגונים חזקים לקידום התלמידים הדיסלקטיים. מספר חברי ארגונים אלה, מורים, אקדמאים, אנשי מקצועות הרפואה וכמובן הורים, מגיע לעשרת אלפים ויותר. מטרותיהם המוצהרות, למנוע בעיות אוריינות וחשבון בסיסי על ידי יצירת מודעות לקשייהם של ילדים ומבוגרים עם לקויות למידה. הם מקיימים סדנאות, תומכים  במשפחות, מוציאים פרסומים ופועלים בהצלחה רבה למען חוקים ממשלתיים להבטחת טיפול יעיל בדיסלקטיים במערכת החינוך.  

 References
10 Things to Help Your Struggling Reader * The Yale Center for Dyslexia & Creativity. (n.d.). Retrieved March 24, 2017, from http://dyslexia.yale.edu/PAR_10thingstohelpchild.html
IDA Responds to the “Dyslexia Debate”. (n.d.). Retrieved March 25, 2017, from https://dyslexiaida.org/dyslexia-debate/
Wheldall, Castles and Nayton, (2014). The Conversation, Should we do away with ‘dyslexia’? Retrieved Feb 22, 2017, from https://theconversation.com/should-we-do-away-with-dyslexia-24027