שאלות ותשובות

 

לפי ניסיוני, אם יש דרך אחת שבה הולכים הרבה זמן ולא מתקרבים למטרה – כדאי מאד לחשוב על כוון אחר. האם ניסית לעבוד אתו בצורה גלובאלית? כלומר: להראות לו את המילה "שמש" להצביע ולהקריא לו את המילה ולאחר מכן לבקש ממנו להצביע על אותה מילה ולקרוא אותה בקול? לפי ניסיוני- הצמדה של תמונה למילה מאד עוזרת. ניתן ליצור לוטו – להתאים מילים שלמות לתמונות ולהפך. חשוב גם משחק זיכרון- בו תצרו יחד מספר זוגות של מלים שלמדתם ובדומה למשחק זיכרון רגיל – כל אחד ינסה למצוא זוג וכמובן גם לקרוא את המלה.
דבר חשוב נוסף – לפי הפניה שלך נשמע שהילד מתחיל לצבור תסכולים וגם את וזה מאד-מאד לא כדאי. לכן- חשוב שכל למידה, במיוחד בגיל כזה צעיר, תהיה חוויה. הוא קולט ש"ללמוד" זה מקום מלחיץ, שרק צריך לברוח ממנו. יצירת חוויה של משחק, חוויה של גילוי חדש.למשל – אות או מילה חדשה יכולים להופיע על ממתק או משחק שהוא אוהב. איזה כיף!
אפשר לאפות עוגיות טעימות וליצור מהן צורות. קפלה, משחק מגנטים, לגו, פלסטלינה הם חומר נפלא וחוויתי ליצור אותיות ולחברן למילים. גזרו יחד אותיות מעיתונים, ציירו אותן על חוף הים, תלכו עליהן ואמרו אותן בקול. כשחושבים בכוון הזה וודאי אפשר למצוא עוד הרבה רעיונות. תלמדי אתו יחד, גלו יחד את עולם המלים המופלא ואת הילד המקסים הזה שעוד יקלוט אותן, אבל כנראה בצורה קצת פחות מקובעת מהמקובל במערכות שלנו! הוא מרגיש את ההתכווננות שלך. המון הצלחה!
אשמח לשמוע איך הולך. אביטל, מנהלת הפורום.
 

האם מומלץ לעשות לו אבחון ואם כן יש לך המלצה? לפי כל הנקודות אני רואה שלבני יש דיסלקציה והוא טוב ויזואלית, אז מה אבחון יועיל לו? סליחה אם אני מפציצה בשאלות, אבל אני מרגישה שאת הכתובת הנכונה .

-ראשית כל האתר והפורום נוסדו בפרוש כדי לתת מענה ובמה לכל מי שהמערכת לא ממש יעילה עבורו ואנו שמחים לסייע מהידע והניסיון שצברנו עם השנים, אז תרגישי בנוח.
דבר ראשון – לגבי שיטת קריאה בצבעים – תלוי מאד האם הוא יגיב טוב לחומרים שם – יתלהב, יידלק לו ניצוץ של שימחה ושל חוויה. יש לא מעט ילדים וויזואליים שצבעים זה מקסים עבורם ולאחרים – זה פחות מדבר. ילדים דיסלקטיים לומדים הרבה יותר טוב כאשר הם מגלים משמעות בנלמד. אותי אישית זה מרגש בכל פעם מחדש לגלות את הסגנון הלמידה הייחודי של כל ילד. אז אני מציעה לנסות מתוך שימחה וחדווה שבלמידה ובגילוי החדש.
לגבי עבודה על חשבון החצר בבקשה שלא יעשו את זה. הרי ככה זה משניא עליו את המושג למידה! יש כל כך הרבה מה ללמוד בחצר ודרך החצר עצמה! למשל להרכיב אותיות ומילים מחצץ או מענפים. למשל להתאים כרטיסיות של מילים מתאימות לחפצים שונים בחצר. למשל ליצור רכבת ילדים שהולכת על מילה כתובה בענק ושרה או צועקת את אותה המילה. יש כל כך הרבה! רק לפקוח עיניים ולראות דברים "בגדול" כפי שהדיסלקטים עושים זאת.
בכללי – המושג "למידה" הוא מאד רחב. ניתן לו משמעות שלילית – אז הילד ישנא ללמוד והמומחים יגידו "וואו, יש לו מוטיבציה נמוכה". אבל אם רק ניתן למושג משמעות חיובית – הגלגל יסתובב לכוון חיובי.
אני בטוחה שלילד יש הרבה כישרונות, דברים שהוא טוב בהם. חשוב להאיר לו ולהגדיל יחד איתו את המקומות הללו. למשל: אם הוא טוב במשחקי דמיון – זה דבר נפלא! אפשר ליצור תמונות וספרים ולרשום מלים מהספור ו"לקרוא" איתו יחד. יצירה, בניה, שירה, תנועה אלו רק חלק מהיכולות שאפשר למצוא בשפע אצל החבר'ה הדיסלקטיים. בעיניי חשוב מאד להגדיל את הטוב הזה עד כמה שניתן ולהשתמש בו גם על מנת להתגבר על הקשיים, במיוחד כשמדובר בילד צעיר כל כך. על מנת להאיר מקום חשוך מדליקים מנורה ולא גורפים את החושך החוצה בכוח, הלא כן?.
לגבי האבחון שוב פעם בגדול: מה המטרה? כדי לאפשר כניסה לכיתה מקדמת? לקבל שעות מ"סל שילוב"? לדעת איך לעבוד נכון? שיקבל הקלות בבחינות? אלו הן המטרות של אבחונים בגדול. השאלה שצריכה להישאל לפני בצוע האבחון היא: מה את רוצה עבור ילדך?
אנחנו ממליצות עקרונית על אבחון על-די אחד המומחים של שיטת רמי כץ. הם שמים אצבע מאד מדויק לגבי סוג הקושי, עובדים לעומק ובונים תכנית עבודה מפורטת. מדובר על תיאום בין המח לגוף. זה לא אבחון שקביל במשרד החינוך, כך שלעניין השמה בכיתה קטנה או שעות שילוב זה לא יועיל, אך ייתכן ולאחר אבחון מדויק ועבודה נכונה כלל לא יהיה צורך בכך. כמובן שחשוב לברר את המומחיות של המאבחן. אשמח לש