עמותת הדיסלקטים למימוש כישרונותיהם - 046949026

הצגת הודעה בפורום דיסלקציה ממבט חיובי
RSS    חפש הודעות
תיאור הפורום   |   הודעת המנהל/ת   |   חוקי הפורום   |   בהנהלת: אביטל

איבחון מאוחר   

מאת:  גדעון א    Sep 03, 2019  ||  10:54

שלום. אני בן 64 ולאחרונה הגעתי לאיבחון פסיכולוגי במסגרת מחקר בו הסכמתי להשתתף. עברתי ‏גם מבחן פסיכומטרי ונמצאתי עם מנת משכל 136. המאבחנת שאלה אותי אם יש לי הפרעה כל שהיא ‏בקריאה. היא שמה לב שקראתי טקסט ארוך במהירות רבה מאד, אך חלק מסויים מהתוכן לא נקלט.‏
אני קורא (עברית/אנגלית) מהר יותר מרוב האנשים שאני מכיר, אבל זה נובע דווקא מהפרעה בקריאה. ‏
להלן ההסבר:‏
האבחנה שלה לגבי קשיים בקריאה לא הפתיעה אותי כי אני יודע שיש לי הפרעות כאלה עוד מכיתה א'. ‏כילד בן שש קלטתי היטב את חוקי הקריאה, אך שמתי לב לכך שאני לא מסוגל לעקוב אחר רצף מילים. ‏זיהית כל מילה לחוד, אך כשאלו באו ברצף, משהו כשל. זה האט מאד את יכולת פיענוח והבנת הנקרא ‏והחל להתגנב בי החשש שמא אאלץ להשאר כיתה. זה נחשב בעיני אז כאסון ממש.‏
בצר לי, לקחתי את ספר כיתה א', הלכתי לשדה לא רחוק מביתי והתאמנתי בקריאה בקול רם.‏
פתאום, מבלי שאדע כיצד זה קרה, הבטתי למספר שניות בשיר בן ארבע שורות קצרות וזכרתי אותו ‏בע"פ בלי בעייה.‏
חזרתי על אותו מבט בקטעי קריאה אחרים וראיתי שכשאני מביט למספר שניות בקבוצת מילים, אני ‏קולט כמעט את כולן בבת אחת וזוכר את רובן. התרגשתי מכך מאד. נשארתי בשדה עוד שעה ארוכה ‏כשאני קורא מהספר פסקאות שלמות במהירות עצומה.‏
חששתי שדרך הקריאה שלי עלולה לא להתקבל כלגיטימית בעיני המורה והחלטתי שלא לספר על כך ‏לאיש. זמן מה לאחר מכן, בחן מנהל בית הספר את כל התלמידים בקריאה. אחד אחד נכנסנו אליו והוא ‏הציג לכל אחד מספר שורות לקריאה מתוך אותו ספר.‏
נתתי מבט אחד ומייד דיקלמתי את מה שקראתי תוך כדי כך שאני מעמיד פנים כאילו אני קורא את ‏הכתוב במהלך ההקראה. עברתי את המבחן והסכנה להשאר כיתה חלפה.‏
נותרה בעיית הכתיבה. כתבתי לאט מאד. אז גיליתי שאם אני כותב מבלי לעקוב במבט אחר מקום ‏העט, אלא העין מופנית מעט שמאלה, אני מצליח לכתוב בקצב מספק.‏
לא סיפרתי על הפתרונות האלה לאיש עד לראיון שנערך לי על ידי המאבחנת.
עבדתי 31 שנה כמהנדס תוכנה. בשלב מסויים של עבודתי כתבתי פרקים טכנולוגיים של מכרזים ‏בעשרות מליוני דולרים. היה לי יתרון עצום בעבודה הזאת כי בשיטת הצילום שלי קראתי מהר מאד.‏
מעולם לא נתקלתי שמישהו אחר שמצא לו דרך להתגבר על קושי דומה בקריאה. ‏

הוסף תגובה
  מסר לכותב/ת   קישור להודעה   הדפסה   שלח לחבר/ה
• 
איבחון מאוחר   גדעון א   > אתה נמצא כאן
  Sep 03, 2019 | 10:54
• 
סיפור יוצא מן הכלל!   אביטל
  Sep 09, 2019 | 21:43

מקרא:   ללא תוכן ° הודעה חדשה New Message
לחיצה על העיגול תוביל לפתיחת ההודעה בעמוד נפרד
klarah@netvision.net.il  |  טלפון : 04-6949026  |  כתובת : רחוב  ששת הימים 7/283  קרית שמונה 1160103 ישראל