מתמטיקאי שלא היה לו סיכוי

מתמטיקאי דיסלקטי צעיר מספר את סיפורו החל מהשנים הראשונות של ילדותו המאושרת, דרך שנות בית הספר בהן הוא נחשב בעל יכולת נמוכה מהממוצע והתנחלותו בהתאם, עד לפגישתו עם מורה שגילה את הפוטנציאל הטמון בו ועזר לו למצוא את דרכו ולהגיע לדוקטורט במתמטיקה.

 מספר ציטוטים משמעותיים.
הסיפור כולו מובא במאמר: "התייחסות אישית לדיסלקציה"

ילד קטן ומאושר

 "לפני התחלת לימודי ביליתי את רוב זמני בניסיון לגלות דברים הקשורים לטבע או לטכנולוגיה… ותרתי אחרי חיות וצמחים מעניינים בכל סביבה שהזדמנתי בה." 

שנים ראשונות בבית הספר – רוב המורים לא נותנים סיכוי:
בגיל עשר, בגלל בעיות קריאה וכתיבה "שיבצו אותי לכתה איטית, שם למדתי מעט מאוד דברים שעניינו אותי, וביליתי את רוב זמני בתרגולים חוזרים של מיומנויות פשוטות."
"פסיכולוגית מביה"ח פטרבורו,(ששימשה כמורה מתקנת) …הייתה משוכנעת שחיוני עבורי לדעת את העובדה שאני בעל אינטליגנציה נמוכה. אם כי לדעתה הדבר לא ימנע ממני לחיות חיים מאושרים…"
 הצלחנו ליצור קשר עם … פרופסור אוליבר זנגוויל מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קמבריד'ג . לא היה לו כל קושי לראות שאני מאוד אינטליגנטי. "

בי"ס תיכון – בזכות מורים טובים התחיל להצליח במתמטיקה:
"… אחד ממורי למתמטיקה הבין שהמתמטיקה משעממת אותי לא מפני שלא יכולתי להתמודד אתה, אלא בגלל שהיא לא מעמידה בפני אתגר, וכך העלו אותי לאחת הקבוצות הטובות… ואחרי זמן קצר התעניינתי במתמטיקה יותר מאשר בביולוגיה או בכימיה… תוך זמן קצר הייתי אחד המתמטיקאים הטובים בבית הספר כי היה לי קל מאוד ללמוד מתמטיקה… זמן קצר אחרי שהתקדמתי מעבר לחשבון פשוט יכולתי להתחיל ללמוד גם פיסיקה.

כסטודנט בקולג':
 שנותיו בלימודים האוניברסיטאיים עברו עליו בין הצלחות מרשימות לבין התמודדויות לא קלות.
 


כמרצה מצליח למתמטיקה באוניברסיטה:
"שלוש וחצי שנים אחרי קבלת החברות הייתי מרצה למתמטיקה ביוניברסיטי קולג' של לונדון." .."עדיין  יש לי בעיות קשות בקריאה ובכתיבה, אבל פיתחתי מספר גדול של אסטרטגיות התמודדות המאפשרות לי לעשות כל דבר הצפוי מאדם רגיל במעמדי, למרות שזה דורש ממני הרבה יותר מאמץ בהשוואה לאחרים."

"מגיל צעיר חשתי שיש הרבה דברים שקל לחשוב עליהם בדרך בלתי מילולית.  .. תוך זמן קצר מצאתי שקל לי לפתח תמונה במוחי ולפעול על-פיה…."
"לגביי תמונות מופשטות ושרטוטים חשובים יותר ממילים… "
"… עבור רבים מהם (מהמתמטיקאים) דרך כלשהי של וויזואליזציה חשובה, ואינטואיציה עמוקה כלשהי הכרחית."
 

המאמר פורסם בשנת 1988 כשג'אנסונס תואר כמתמטיקאי צעיר ומצליח. היום הוא מתמטיקאי – כנראה כבר לא כל כך צעיר – אבל לפי פרסומיו שמופיעים באינטרנט, בהחלט מצליח.

לסיום:

אותו מתמטיקאי אשר נאמר לו על-ידי פסיכולוגית ש-"חיוני עבורו לדעת את העובדה שהוא בעל אינטליגנציה נמוכה "פרסם עד היום עשרות מאמרים בנושאים מתמטיים שונים, אחד, לדוגמה, שעד שנת 2020 זכה ל-329 ציטוטים:


Persistent angular structure: new insights from diffusion magnetic resonance Kalvis M Jansons, and Daniel C Alexander
Published 22 August 2003 • Inverse Problems, Volume 19, Number 5