עמותת הדיסלקטים למימוש כישרונותיהם - 046949026

זרקור על הנעשה בעולם

 סיפורי הצלחה   לכל הסיפורים>>
 
ליאת המהנדסת
שלום קוראים לי ליאת ואני מהנדסת..סליחה אני אתקן קוראים לי ליאת ואני מהנדסת דיסלקטית ולא סתם אלא מהנדסת לחשמל ואלקטרוניקה.
קרא עוד
 
קיבלתי תעודת בגרות
זה עתה קיבלתי את תעודת הבגרות, ומרגיש אני שחלק נכבד מהשגי בתעודה זו שלכן ובזכותכן. אלמלא אתן - אינני בטוח שהייתי מצליח לקבל תעודת בגרות.
קרא עוד
 
מרכז מעיין החינוך
בשם כל המשתתפות ובשמי אבקש במכתבי זה להודות לך על הרצאתך המאלפת שפתחה ערוצי התבוננות חדשים במבטינו אל הילד החריג...
קרא עוד
 
מניסיונה של תלמידה דיסלקטית
שמי הילה ואני דיסלקטית. אני מספרת לכם את סיפורי, כי לדעתי הוא יכול להוות דוגמא להצלחה ולסייע בכך לילדים דיסלקטיים. כבר בבית הספר היסודי ראו המורים שאני לא קולטת את מיומנויות היסוד (קריאה, כתיבה).
קרא עוד
 
ההצלחה של ים
שמענו על השיטה של דיסלקציה כמתנה וגם ניסינו אותה בעצמנו עם ים כשהיה בן 7 בכתה ב', אך ללא הצלחה. ים הגיע לאביטל כשהוא בן 15 מתקשה ביותר בקריאה, היה קורה הברה הברה וגם כך לא תמיד נוצרה מילה,...
קרא עוד
 
מכתב מאמא
״כל המילים המקצועיות הגיעו אל ביתינו, הרגשתי כמו טרף לעכביש הנטווה בין הקורים, ״הוא איטי״, ״הוא לא מרוכז״, ״הוא רגיש״, .....
קרא עוד
 


 

 
      בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק
     בלוג העמותה


השלכות חינוכיות

תפיסה של תלמיד בעל קשיים במערכת החינוכית

הגישה השלילית מול החיובית
 

 

סיכון וסיכוי בציפיות


על-אף הדוגמאות הרבות המדגימות את יכולותיהם המיוחדות של הדיסלקטיים, ולמרות מחקרי המוח שמחזקים את הממצאים האמפיריים, מומחי דיסלקציה עדיין מהססים להכליל את התופעה לכלל אוכלוסיית  הדיסלקטיים. וחבל. לו מערכת החינוך הייתה מודעת ליכולות ולא מבחינה בין "מקצועות קלים" שדיסלקטיים אולי יכולים להתמודד איתם, ו"מקצועות קשים" שם אין להם מה לעשות, ומאבחנים היו מדגישים לא רק קשיים אלא באותה מידה גם יכולות, תסכולים וכישלונות רבים היו נחסכים מתלמידים דיסלקטיים.
נמחיש את הדבר על-ידי השוואת דרכן של שתי תלמידות דיסלקטיות, שהתחילו מנקודת זינוק דומה אך סיכון וסיכוי בציפיותהושפעו מציפיות שונות.
מעיין (שם בדוי) התחילה את לימודיה בכיתה רגילה, אבל כבר מהתחלת לימודיה התבררו קשייה ברכישת הקריאה. מוריה וגם הוריה השקיעו מאמצים רבים כדי לקדם אותה, ועל-מנת להקל עליה, ויתרו כמעט כליל על לימודי המתמטיקה. בכיתה ז' מעין לא הצליחה להשתלב אפילו בקבוצה המתמטיקה החלשה ביותר ובחופשת הקיץ התחילה ללמוד חשבון באופן פרטי. וכאן מיד התגלתה יכולתה הטובה בתחום החשיבה הבלתי מילולית. היא עברה אבחון דינאמי (בהתאם לגישתו של פרופסור פוירשטיין, אבחון שמודד כושר למידה ואינו תלוי בידע נרכש), והאבחון הוכיח יכולת חשיבה בלתי מילולית הרבה מעל הממוצע לגילה. גילוי זה עודדה אותה ויחסה למתמטיקה השתנה. אחרי שנה מעין עלתה הקבצה, אבל עדיין לא הצליחה לסגור את כל הפערים. סביר להניח שבבגרות 3 יח' היא תצליח להוציא ציון טוב. אבחון דידקטי שנעשה בכיתה י' נותן תמונה של תלמידה שמשקיעה מאמצים אבל קשה לה בכל. גם אבחון זה מציינת יכולת חשיבה בלתי מילולית שמעל הממוצע, אבל ליכולת הזאת, למרבה הצער, כמעט אין השפעה על הישגיה. 
לליאורה (שם בדוי) היו תנאי פתיחה דומים, עם הבדל אחד -  לקראת כיתה ג' הוצע על-ידי סיכון וסיכוי בציפיותגורמים בב"ס יסודי, בו למדה,  להעבירה לבית ספר לחינוך מיוחד. ההורים לא הסכימו, ובחופשת הקיץ היא התחילה ללמוד אצל מורה פרטית קריאה וכתיבה. המורה הייתה ערה ליכולת החשיבה הטובה של ליאורה, והיא התחילה לקבל עזרה גם בחשבון. למרות שהיא לא הצליחה ללמוד את לוח הכפל ונדקקה ללוח כפל פתוח, היא למדה לנצל את יכולותיה הטובות, וככל שנושאי הלימוד עלו ברמת מורכבותם, כך עלו הצלחותיה וכמובן גם בטחונה העצמי. את לימודי התיכון היא סיימה עם 5 יח' בגרות בתקשורת, 4 יח' מתמטיקה ו-4 יח' אנגלית, כולם עם ציון 80 ומעלה וכמובן כל מקצועות החובה. בזמן שירותה הלאומי ליאורה אף סייעה לתלמידים חלשים בהכנה למבחני הבגרות במתמטיקה.
שתי תלמידות דיסלקטיות, אולי לא גאונות, אבל האחת עם יכולות שלא חיפשו וממילא לא מצאו אותן בזמן וכך הן התבזבזו, מול השנייה שזכתה בהבחנה הנכונה בזמן, עבדה קשה והשיגיה ביטאו את יכולתה.
אין כאן מחקר מדעי, אבל יש רמז לכך, שלציפיות  השפעה מכרעת על גורלם של תלמידים.
klarah@netvision.net.il  |  טלפון : 04-6949026  |  כתובת : רחוב  ששת הימים 7/283  קרית שמונה 1160103 ישראל