כללי

לדיסלקטים, הורים ומורים:

חמישה שלבים בדרך לפיתוח זהות דיסלקטית חיובית*    (April 26th, 2015)

 1.  השלב הראשון כרוך בהכרה היסודית שבמובנים מסוימים אתה שונה  מרוב האנשים האחרים:  אתה לומד שונה,אתה מתפתח בדרך שונה ובקצב שונה, 'החבילה הסטנדרטית' של הנחות עליהן בנויה מערכת החינוך לא ממש מתאימה לך. בדרך כלל יש לך הרגשה, שגם אחרים רואים שאתה שונה. אתה עדיין לא מבין למה אתה שונה, אבל אתה שם לב שמתרחש כאן משהו חשוב.  

2.   השלב השני הוא שלב התיוג. זה קורה כאשר – לפעמים אחרי שורה ארוכה של מבחנים ומומחים – יתנו לשוני שלך את השם 'דיסלקציה'. לעתים קרובות זה בא אחרי תקופה ארוכה של חיפושים, אי-ודאות ושמות אחרים.

3.   השלב השלישי הוא הבנה והשלמה עם התווית. 'הבנה והשלמה' פירושן להיות מודע מה המשמעות של 'להיות דיסלקטי' בנוגע לסוגי הדברים שאמורים לגרום לך קשיים, ולהיות מודע לסוגים של סיוע שלהם תהיה זקוק כדי להתגבר על הקשיים. שלב זה מחייב לעתים קרובות את השגת סוגי התערבויות שאתה זקוק להם, והשלמה הדרגתית עם נחיצותם.

4.   בשלב הרביעי אתה צריך לפתח סוג של 'מודעות עצמית' עליה דיברו המחברים במאמר אחר. הם משתמשים במושג סיווג וסידור (compartmentalization) על-מנת לתאר את תהליך הדירוג של האתגרים במקומם הראוי, כדי למזער את השפעתם השלילית. המטרה בשלב זה היא 'למזער חולשות ולהגביר תחומי חוזק'. במלים אחרות, להתמקד ביכולותיך החיוביות. בדרך זו אתה מתחיל לרכז את זהותך האישית ביכולות ולא בחסרונות.

5.   השלב החמישי הוא ה'תפנית'. לדברי המחברים רק מעטים מהמרואיינים הגיעו לשלב זה. כאן אתה מתחיל לנוע מעבר לקבלה ומזעור של השפעת היותך שונה, לזיהוי הפוטנציאל והצד החיובי ששונות זאת יכולה להביא לחייך. זה כולל שני סוגים של ערכים. ראשית, הערך שהפקת מתהליך ההתמודדות עם השונות שלך, שנית, היתרונות הגלומים בשונויות אלה עצמן.     

*תורגם מהבלוג של Dyslexic Advantage באדיבות: Frostig Center

http://www.dyslexicadvantage.org/positive-dyslexic-identity 

הארגון "יתרון שבדיסלקציה" על עצמו: 

תפנית – זו מהותו של הארגון "היתרון שבדיסלקציה"

לעזור לאנשים לזהות דיסלקטיים, להבין ולהפיק תועלת מהשוני שלהם, זה לב-ליבו של הארגון  "היתרון שבדיסלקציה" (Dyslexic Advantage).    יש ראיות רבות המקשרות דימוי עצמי לביטחון עצמי, להישגים, לסיפוק מהחיים, לקשרים חברתיים ולרווחת חיים באופן כללי. ידוע שבעבר דיסלקציה התקשרה עם הערכה עצמית ודימוי עצמי ירודים. זאת כתוצאה ישירה מחוסר יכולתנו להבין מה מהותה של דיסלקציה.

על-ידי הבנת הערך של המוח הדיסלקטי, הארגון "היתרון שבדיסלקציה" מבקש לא רק לעזור לאנשים דיסלקטיים להרגיש יותר טוב, אלא גם לחיות חיים טובים יותר, יצירתיים יותר, מקושרים יותר, המגשימים את עצמם.

בעבודה משותפת, אנו יכולים להפוך את ההבנה המהפכנית הזאת, למובן המקובל של המילה דיסלקציה.