עמותת הדיסלקטים למימוש כישרונותיהם - 046949026

זרקור על הנעשה בעולם

 סיפורי הצלחה   לכל הסיפורים>>
 
ליאת המהנדסת
שלום קוראים לי ליאת ואני מהנדסת..סליחה אני אתקן קוראים לי ליאת ואני מהנדסת דיסלקטית ולא סתם אלא מהנדסת לחשמל ואלקטרוניקה.
קרא עוד
 
קיבלתי תעודת בגרות
זה עתה קיבלתי את תעודת הבגרות, ומרגיש אני שחלק נכבד מהשגי בתעודה זו שלכן ובזכותכן. אלמלא אתן - אינני בטוח שהייתי מצליח לקבל תעודת בגרות.
קרא עוד
 
מרכז מעיין החינוך
בשם כל המשתתפות ובשמי אבקש במכתבי זה להודות לך על הרצאתך המאלפת שפתחה ערוצי התבוננות חדשים במבטינו אל הילד החריג...
קרא עוד
 
מניסיונה של תלמידה דיסלקטית
שמי הילה ואני דיסלקטית. אני מספרת לכם את סיפורי, כי לדעתי הוא יכול להוות דוגמא להצלחה ולסייע בכך לילדים דיסלקטיים. כבר בבית הספר היסודי ראו המורים שאני לא קולטת את מיומנויות היסוד (קריאה, כתיבה).
קרא עוד
 
ההצלחה של ים
שמענו על השיטה של דיסלקציה כמתנה וגם ניסינו אותה בעצמנו עם ים כשהיה בן 7 בכתה ב', אך ללא הצלחה. ים הגיע לאביטל כשהוא בן 15 מתקשה ביותר בקריאה, היה קורה הברה הברה וגם כך לא תמיד נוצרה מילה,...
קרא עוד
 
מכתב מאמא
״כל המילים המקצועיות הגיעו אל ביתינו, הרגשתי כמו טרף לעכביש הנטווה בין הקורים, ״הוא איטי״, ״הוא לא מרוכז״, ״הוא רגיש״, .....
קרא עוד
 


 

 
      בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק
     בלוג העמותה


בין הנדסה ודיסלקציה

דף הבית >> עלוני חדשות הדיסלקציה >> בין הנדסה ודיסלקציה

חדשות הדיסלקציה מארצות הברית

דיסלקטים במקצועות הטכנולוגיה והמחשבים

"אם תשאל קבלנים, מהנדסים, מדעני חלל ואפילו כותבי מדע בדיוני מפורסמים, האם היו לך בעיות קריאה בבית הספר, מספר מפתיע יענו: 'כן, איך ידעת? "

*(Eide 2011   עטיפה קדמית)

סנונית ראשונה

אחד מראשוני האנשים ששמו לב בעצמם לקשר שבין יכולותיהם הבולטות ובין הדיסלקציה שלהם, ודיברו על כך ללא מעצורים, היה הבוגר המפורסם של ה-MIT (המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס) ניקולס נגרופונטה. הוא הבחין שגם בין חבריו ב- MIT התקיים לעתים קרובות קשר בין דיסלקציה לכישרון, וקשר זה בולט כל כך, שבינם לבין עצמם חבריו קראו לדיסלקציה 'מחלת ה- MIT'. בספרו Being Digital,  שנכתב ב-1995, הוא מרחיב בנושא.

זוהי שיחה קצרה מתוך ריאיון טלוויזיוני מה- 14 לנובמבר 2007:

"כתבת בספרך, שהיה רב מכר באמצע שנות התשעים: 'אני דיסלקטי'."

"וזאת האמת."

"מה זאת אומרת?"

"זה אומר שקשה לי לקרוא. כילד קראתי ב-'כאילו'. היה לי זיכרון טוב למדי. אני גרוע מאוד בכתיב, וכל הזמן מחליף גם מספרים וגם אותיות. ויש לי בן, שירש את כל זה, נלחם עם אותם הדברים והסתדר יפה מאוד הודות להתמדתו. לדיסלקטים רבים יש דרכי חשיבה שונות. לרבים מן המדענים יש דרכי למידה כאלה, שדורשות לעשות דברים באופן שונה מרוב האנשים."

"אז אם אתה לוקח ספר ומסתכל עליו, במה זה נראה לך שונה?"
"לדיסלקציה יש המון גוונים. אני חושב ששלי קל. היום אני אוהב לקרוא, אבל הקריאה שלי יותר איטית מרוב

האחרים. יש דיסלקטים שעבורם הקריאה היא ממש מלחמה, והם בורחים ממנה ככל האפשר."

"אז איך באמת לומדים?"

"אז לומדים על-ידי שמיעה. לומדים תוך פעילות. לומדים על-ידי עשייה... ואנשים רבים, שאופן הלמידה שלהם הוא דרך עשייה, הופכים יותר יצירתיים במידת מה. הם רגילים לעשיית דברים. אתה שואל שאלה, ואנשים מסוימים אומרים - טוב, אני הולך לקרוא על זה, או אני אלמד על זה. מישהו אחר אומר, בוא נבנה את זה וננסה לראות איך זה פועל, אם זה עובד. ואם תסכים איתי, זוהי דרך הרבה יותר יעילה ללמידה."

כל זה נאמר כבר בסוף המאה הקודמת.

 

עמק הסיליקון מגלה את הפוטנציאל הגלום בדיסלקטים

 

קטעים מידיעה באינטרנטדיסלקציה
(https://sway.com/pqFRh3C7Apv74oiW): 

בשני ליוני 2015, מיקרוסופט, בשותפות עם
Netwoven  ו-Dyslexic Advantage, אירחו ומימנו את הכנס הראשון בנושא "מגוון דרכי החשיבה בהייטק". הכנס הוכיח שמיקרוסופט מחויבת לכל סוגי החשיבה השונים, וביכולתה להביא לשינוי.

 

         

מספר המשתתפים בכנס היה מעל 175. בין המשתתפים היו מנהלים, סגני מנהלים, אנשי משאבי אנוש מובילים ופעילי קהילה, בין היתר מאינטל, גוגל, אפל ועוד. כמו כן נכחו בכנס נציגי אוניברסיטאות מובילות, כמו סטנפורד, ברקלי ועוד.

הכנס ארח שניים מאנשי הצמרת של השקעות הון סיכון, Scott Sandell  ו-  David Hornik, אשר סיפרו בהומור את סיפוריהם האישיים ומחממי הלב כדיסלקטיים. הם תיארו את ניסיונם בבית הספר ובחיי העבודה, וסיפוריהם המחישו דרכים להישגים ולהצלחה:

     Scott Sandell, מומחה להשקעות הון סיכון על דיסלקציה והיתרונות שבה 
   Fernette  Eide June 11th

סקוט סנדל נושא משרות שונות וחשובות בעמק הסיליקון ובהיי-טק האמריקאי בכלל. הוא מספר:

"יתרונו של המוח הדיסלקטי בכך, שאתה יכול להבין דברים מורכבים יותר מהר, ואתה יכול לשלב רעיונות ברמות גבוהות יותר כבר בכיתות הגבוהות בבית הספר ובלימודים גבוהים. אבל ההתחלה היא ברוטאלית, ואני בהחלט פיגרתי בכמה מקצועות, עד שהגעתי לפחות לחטיבת הביניים. אז התחלתי להתקדם, עד שבתיכון הייתי בין הטובים ביותר בכיתתי.

אבל הצלקות עמוקות... נראה לי, שהאינטליגנציה שלי לא הייתה מעל הממוצע, עד שהגעתי לשנתי האחרונה בלימודיי הגבוהים. אז הגשתי מועמדות ל-'קבוצת הייעוץ בוסטון' ( BCG ) חברת יעוץ, המייעצת למנהלים החשובים ביותר של חברות גדולות ועוזרת להם לפתור את הבעיות הקשות ביותר, בעיות של אסטרטגיה. קוראים לזה יעוץ אסטרטגי, ואיכשהו הצלחתי להתקבל לריאיון. הניקוד שלי (הציון) היה נמוך בהרבה מאלה שהתקבלו לריאיון; אבל מתוך 1000 מועמדים התקבלו 5, ואני הצלחתי להתקבל. לא בגלל הציונים שלי, אלא בגלל שמצאתי את המקום שלי. ונראה לי שזה אחד הדברים שדיסלקטים צריכים ללמוד - עליך למצוא את המקום התואם את היכולות שלך."
 

     סיפור  דיסלקציה מהמשקיע המבריק של עמק הסיליקון, David Hornik    http://www.dyslexicadvantage.org/dyslexia-stories-from-amazing-silicon-valley -

דויד הורניק הוא בוגר תואר ראשון מאוניברסיטת סטנפורד ודוקטורט למשפטים מאוניברסיטת הארוורד. 

הוא מספר על אחד מזיכרונותיו האישיים כדיסלקטי בבית הספר, והרגשתו כ'חסר כישרונות'. "מתברר שבבית הספר היסודי הייתה תוכנית למחוננים. את אחותי הגדולה ואת אחי הצעיר שילבו מיד בתוכנית. 'היי, מזל טוב, אתם מחוננים!' אימי הנהדרת, אבל סוג של אימא יהודיה קלאסית, הוסיפה, 'כן, אבל מה לגביו?... מה כל-כך לא מחונן בו?' עם המילים האלה היא לקחה אותי למשרד של המנהל. בתגובה שאל המנהל, 'יש לך עוד ילד?' - וזה נראה לי ממש לא יאומן שהם בכלל לא שמו לב לעצם קיומי. אם הם חשבו שאינני מחונן – זה בסדר גמור מצדי, אבל לא להרגיש בי בכלל?"

את סיפוריהם המלאים של אנשי עסקים ידועים אלה ועוד הרבה מצליחנים דיסלקטים אחרים, תוכלו למצוא ביו

טיוב. למרבה הצער הסיפורים כולם באנגלית.

תקוותנו, שעם הזמן גם דיסלקטים מצליחנים מהארץ, ואין ספק שיש הרבה כאלה, יצטרפו לחבריהם ויספרו את

סיפוריהם, לטובת הדיסלקטים הצעירים. הדבר חיוני ביותר, על מנת לשנות את דימוי הדיסלקטי בעיני עצמו ובעיני הסובבים אותו.

 

לדיסלקטים, הורים ומורים:

קיום היכולות המיוחדות של המוח הדיסלקטי, ששנים רבות נחשב כאגדה או כמשאלת לב של אנשים טובים, קיבל בעשורים האחרונים חיזוקים רבים מאנשי מקצוע שונים. ההוכחה המכרעת הגיעה בדמות ספר* של זוג מדענים מארצות הברית, דר' ברוק ודר' פרנה איידי, ששניהם מתמחים במדע החדש של נוירולוגית הלמידה. הם פיתחו תיאוריה חדשה, מפורטת ומנומקת היטב, שפותחה כתוצאה מעבודה של רבת שנים, לה קראו "כוחות ה- MIND”.

(http://www.dyslexicadvantage.org/mind-strengths-in-dyslexia-what-are-they)     

כיצד נולד המושג  'כוחות  ה- MIND'  

 "המושג צמח מתצפיות שצברנו תוך עבודתנו הטיפולית עם מאות משפחות ופרטים דיסלקטיים.  פעמים רבות תיארנו כיצד תבניות ההתנהגות בין משפחות ויחידים נבדלו זה מזה. שני דפוסים היו לכולם במשותף: הראשון היה האתגרים עם קריאה, איות ומיומנויות אחרות, שתמיד היו מוכרות כסימנים העיקריים של הדיסלקציה. אבל השני היה הרכב משותף של כוחות. מושג 'כוחות ה-MIND' נולד דרך תהליך להבנה ואפיון של הכוחות האלה.         התחלנו את התהליך בכך, שניסינו לסדר, בהתאם לממצאינו, את הדברים שאנשים דיסלקטיים עשו טוב במיוחד

בזמן האבחון או שכך התברר מהשיחות שניהלנו אתם. תהליך הסיווג הוביל לכיוון התפתחות קבוצות מסוימות של יכולות. ניסינו להבין האם קבוצות אלה הן תוצאה של סוג הנבדקים, או אולי הדרך שבדקנו אותם, ולא הוכחה לכוחות אמיתיים אשר נובעים מהדיסלקציה."     

ארבעת כוחות ה- MIND    

המושג  MIND-Strength, כשהמילה MIND מקבילה למילים העבריות: דעה, שכל, מוח ועוד, משמש כאן לסמל ארבע תכונות:

Material Reasoning - M

Interconnected Reasoning - I

Narrative Reasoning - N

Dynamic Reasoning - D

הפירוש: 

M - יכולת המוח לדמיין את צורתם ותנועתם של עצמים בתלת מימד

I -   יכולת שעיקרה לתמצת, להבין ולתאר בהיגיון קשרים ויחסים (למשל: אנלוגיות, מטאפורות, מערכות, תבניות)

N -  חשיבה הגיונית המבוססת על קטעי זיכרונות אישיים מהעבר (למשל: שימוש במקרים, דוגמאות וסימולציות במקום הסברים מופשטים מתיאוריות)

D - היכולת לנבא באופן מדויק, ע"י שימוש בתבניות מופקות מהעבר, את העתיד או מאורעות מהעבר שלא לפי עדות אישית       

עיקר הדברים שחשוב לזכור  

 "אז מהן הנקודות העיקריות של תיאורית ה- MIND שנרצה להשאיר לכם?

ראשית, אנו מאמינים שהכוחות האלה הם ה-'נקודה', הם ליבה של הדיסלקציה. במילים אחרות, אנו מאמינים שהדיסלקטים, המהווים שישית מן האוכלוסייה כולה, הם דיסלקטים בגלל היתרונות שתכונות אלה מעניקות להם.

במילים אחרות, המוח הדיסלקטי אינו הפרעה, אלא אלטרנטיבה רצויה! מטרתנו הראשונית לא צריכה להיות לתקן אותו, אלא להבין אותו, לטפח אותו, ולהפיק תועלת מהדברים שהם עושים כל-כך טוב. כמובן שבסוג זה של מוח יש אתגרים בקריאה, ביכולת שינון ועוד, אבל אם פועלים נכונה אנחנו יכולים למזער את החסרונות ולהפיק את המירב מהיתרונות.  

שנית, אנחנו מאמינים, שעל ידי הבנה, טיפוח וניצול הכוחות הטבעיים של המוח הדיסלקטי, לאנשים הדיסלקטיים יש סיכוי רב להצליח בבית הספר ובמקום העבודה. ההבנה איך לפתח את הדברים שאנחנו עושים הכי טוב היא הדרך להצלחה אצל כולנו, והכוחות האלה הם ה'אזורים הלוהטים' אצל הדיסלקטיים. על ידי הבנה טובה יותר והידע איך לפתח ולנצל אותם, תהיינה לדעתנו לאנשים דיסלקטיים הזדמנויות רבות יותר להשיג את ההצלחה בחיים ואת הסיפוק האישי שכולנו מייחלים להם. 

שלישית, לרוב הדיסלקטים אין את כל ארבעת הכוחות; לאחדים יש, ולרובם יש אחד או שניים, כך שאם נבין את מהותם, כמעט כולם יכולים למצוא את דרכיהם להצלחה. 

רביעית, גם לאנשים שאינם דיסלקטיים יכולים להיות כוחות דומים לכוחות ה- MIND, אבל אנו מאמינים שהמנגנונים החשיבתיים דרכם הם מגיעים לתוצאות דומות יהיו שונים במקרים רבים. חשיבותם של כוחות ה- MIND אינה טמונה בשוני מסוגים אחרים של כוחות, אלא שאלה הם אזורים המהווים הזדמנויות מיוחדות עבור הדיסלקטים. 

על ידי הבנה, טיפוח ושימוש בכוחות שיש בכל דיסלקטי, ועל ידי התאמה של הפוטנציאלים האלה לתחומי התעניינויותיהם, לנטיות ליבם ולמטרותיהם האישיות, אנו מאמינים בהזדמנויותיהם, בהצלחותיהם בחיים וברווחתם האישית."

 

*The Dyslexic Advantage

Brock & Fernette Eide, (2011)

Hudson Street Press

klarah@netvision.net.il  |  טלפון : 04-6949026  |  כתובת : רחוב  ששת הימים 7/283  קרית שמונה 1160103 ישראל